Więcej żywo urodzonych prosiąt w miocie - czy to możliwe?

27 sierpień 2019

Hodowcy trzody chlewnej stoją przed wieloma wyzwaniami. Dla producentów prosiąt jest to przede wszystkim uzyskanie jak największej liczby zdrowo urodzonych, żywotnych prosiąt. Każde prosię to zysk dla producenta, zwłaszcza w trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej.  Nowoczesne genetyki loch pozwalają osiągać coraz liczniejsze mioty. Niestety, wraz ze wzrostem liczby prosiąt w miocie, wrasta też wskaźnik śmiertelności. Czy da się temu zaradzić? Czy istnieje złoty środek, który pozwoli utrzymać wysoką liczebność miotów i jednocześnie zagwarantować większą przeżywalność prosiąt?

Na początku sierpnia postanowił sprawdzić to Pan Daniel Kamiński, Producent prosiąt z miejscowości Siekierki. Pan Daniel posiada stado 300 loch Danbred, importowanych z Danii, namnażanych w obrębie własnej fermy (F2). Fermą opiekuje się Rafał Szubiczuk - Starszy Doradca ds. trzody chlewnej z Trouw Nutrition Polska.

W hodowli Pana Daniela, maciory w czasie ciąży utrzymywane są w klatkach samoblokujących. Przeciętna rozrodczość stada waha się w granicach 14 – 15 żywo urodzonych prosiąt. Problemem fermy był wysoki wskaźnik prosiąt martwych („uduszonych”) podczas porodu - średnio do 2 prosiąt w miocie.

Pan Daniel postanowił podać grupie 60 loch preparat Gestawean Oxiliv. Pan Daniel, aby nie sugerować niczego swoim Współpracownikom, nie powiadomił ich o podaniu preparatu. Dozowanie dla loch na porodówce rozpoczęło się na pięć dni przed planowanym wyproszeniem. Pierwszym efektem świadczącym o tym, że inwestycja w OxiLiv była trafiona, był fakt, że obsługa porodówki, która nie wiedziała o teście, zaobserwowała, że w danej grupie było znacznie mniej martwych prosiąt. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że wskaźnik ten spadł do 0,5 martwej sztuki na miot. Ponadto, według relacji obsługi, prosięta były znacznie bardziej żywotne i od razu przystępowały do pobierania siary (wcześniej, co również stanowiło problem na tej fermie, prosięta zaczynały pobierać siarę w czasie ok 4 godzin od porodu). Zysk w postaci 1,5 żywo urodzonej sztuki na miot hodowca uznał jako bardzo znaczący. W grupie 60 loch to aż 90 żywo urodzonych prosiąt więcej!

Pan Daniel Kamiński bardzo pozytywnie ocenił efekty zastosowania Gestawean Oxiliv na swojej fermie i nadal zamierza go używać. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że znaleźliśmy złoty, a właściwie… różowy środek ograniczający martwe urodzenia prosiąt!

Gestawen Oxiliv to czysty zysk!